Alte Donau a Dunajský ostrov

Doprava: Nejrychleji se na Dunajský ostrov (Donauinsel) dostanete metrem U1 do st. Donauinsel, nebo U2 dp st. Donaustadtbrücke, nebo U6 do st. Neue Donau, nebo tramvají č. 31. Je čas zapomenout na trapné klišé, že v „Českých Budějovicích by chtěl žít každý“. V žebříčcích nejlepších míst pro život se umísťuje Vídeň na medailových místech a jedním z kritérií je všeobecná dostupnost volnočasového vyžití. Doslova kousek od centra se nachází úžasná oblast Alte Donau, rekreační čtvrť vymezená starým ramenem řeky, kde se v zimě bruslí a v létě plave, koupe, rybaří a plachtí. Na poloostrově, ostrovech a březích jsou hřiště, sportoviště pro rekreanty všeho věku a zaměření a kdo nesportuje, ten griluje, piknikuje, relaxuje. Najdete tu půjčovny sportovních potřeb, loděk, šlapadel a motorových člunů. Venčící louky pro psy jsou na koncích Dunajského ostrova.

Koupání

Celé kilometry dlouhé břehy jsou lemované chatami a zelení. Je tu několik koupališť, například na ostrůvku Gänsehäufel (mapa) je bazén s atrakcemi, dětským hřištěm s vyhlídkovou věží. Blízko je nudapláž. Možná překvapí, že Dunaj je tu poměrně čistý, lidé se tu běžně koupou v řece. V celé oblasti jsou v pravidelných odstupech koupací mola. Pláž pro rodiny s dětmi je zde. Je to blízko stanice metra U6 Neue Donau.

Lanový park

Nachází se tu lanový park Hochseil Klettergarten (v provozu sezonně od března do října), kde mohou lézt už děti od 110 cm výšky. “Dospělá” trasa zahrnuje na 1500 m 79 překážek vč. 26 lanovek. Cena v intervalu 12 - 24 euro v závislosti na věku. Odkaz na mapu.

Půjčovny loděk

Půjčovna loděk Marina Hofbauer je blízko stanice metra U1 Alte Donau zde, za příznivého počasí má otevřeno hluboko do noci. Po 20. hodině je půjčovné o 2 eura dražší, ale máte na výběr. Uvádím pro orientaci ceny za hodinu a loď: pramice € 14,00 šlapadlo (až 4 os.) € 14,50 šlapadlo se skluzavkou € 16,50 elektrický člun, různé typy (až 4 os.) € 18,50 až €27 otevřený elektročlun se zastíněním € 27

Donauturm

Z dálky vás bude lákat 252 m vysoká Dunajská věž. Každoročně v červnu se tu běhá závod do schodů, můžete se dole zeptat na aktuální rekord a zkusit ho trhnout. Kdo se na to necítí, může jet výtahem. Vyhlídková plošina je ve 150 m a platí se vstupné €14,50, resp. 9,90. O deset metrů výš je kavárna a nad ní ještě restaurace.

Vyhlídkový vláček

V parku pod Donauturm jezdí vyhlídkový vláček Liliputbahn (v provozu od března do října). Od 10 h do 13 h jezdí v intervalu 25 minut, odpoledne častěji, podle počtu lidí. Trasa je dlouhá 3,5 km a jízdenku si koupíte v zastávkách Donauturm nebo Rosenschau. Zastávka Rosenschau je blízko stanice metra U1 Alte Donau.

Kanál Alte Donau

Nejjižnější rameno dunaje protéká městem a tvoří severovýchodní hranici Starého Města, měří 17,5 km a můžete se po něm projet na vyhlídkové lodi. Nástupní místo je Schwedenplatz a máte na výběr ze čtyř tras. Trasa A končí na Dunaji pod Reichsbrücke, zpět se vrátíte metrem U1 ze zastávky Vorgartenstrasse. Trasa B je okruh starým ramenem a tokem Dunaje zpět na Schwedenplatz a zaplatíte za osobu €22,50 resp. €29. Další dvě trasy jsou kratší jízdy vždy opačným směrem. Plavbu ale provozuje několik společností, je možné, že se ceny budou mírně lišit.