Ringstrasse

Okružní bulvár kolem Starého, neboli vnitřního města (Innerstadt) vznikl na místě bývalých městských hradeb. Zbourat hradby a vystavět na jejich půdorysu velkorysou ulici lemovanou paláci a důležitými veřejnými stavbami nařídil před 150 lety císař František Josef I. Jen samotné bourání hradeb trvalo 17 (!) let. Šlechta se tehdy servala o nejlepší parcely a pak předháněla, kdo postaví výstavnější palác. Všechny budovy jsou postaveny ve stylu tzv. historismu, který do dějin architektury nepřinesl nic nového. Nicméně velkorysý prostor a honosné budovy mezi rozlehlými zahradami daly Vídni dnešní imperiální výzor. Celý okruh Ringu je dlouhý 5,5 km, na procházku je to dlouhé, ale nabízí se skvělá možnost objet Ring žlutou tramvají Ringtram (viz kapitola Jak poznat to nejdůležitější za pár minut). Nástup je na náměstí Schwedenplatz a z audioguidu uslyšíte výklad k zajímavým stavbám a pomníkům na trase. (Bohužel není v češtině.) Dominantami Ringu jsou především budova radnice (Rathaus), Burgtheater, budova parlamentu (Parlament), Státní opera (Staatsoper), pomník Marie Terezie, budova univerzity, dobře je vidět kostel Votivkirche ad.

Radnice (Rathaus)

Symetrická budova s ústřední 100 m vysokou věží je postavena v novogotickém stylu a je ještě podstatně větší, než jak se z ulice jeví. Uvnitř je velký výstavní sál (Festsaal) dlouhý 71 m, široký 20 m a vysoký 18,5 m. Radniční bloky obklopují rozlehlé 2800 m2) nádvoří (Arkadenhof). V radnici je sídlo úřadu primátora, zasedá tu Zemský sněm a Zemská vláda. Dále je tu Vídeňská městská knihovna a městský a zemský archiv. Některé prostory si můžete prohlédnout, což doporučuji, budova je opravdu velkolepá. Prohlídky pro veřejnost se konají v pondělí, středu a pátek ve 13 h. Je k zapůjčení audioguide v angličtině, italštině, španělštině, nebo francouzštině, čeština bohužel chybí. Prohlídky jsou zdarma a jednotlivci se na ně nemusí předem hlásit.

Parlament a Epsteinův palác

Budova parlamentu je postavena pro změnu v novoantickém stylu, resp. ve stylu řecké antiky. Kašna před budovou se sochou Pallas Athény má symbolizovat moudrost státu. Původně na jejím místě stála alegorická socha Rakouska, ta je nyní umístěna ve vestibulu budovy. Budova je obrovská - 1600 místností, Zasedací sál, Sloupová síň. Bohužel je celý objekt v rekonstrukci až do roku 2020. Nejsou tedy možné prohlídky. S budovou těsně sousedí Epsteinův palác vystavěný stejným architektem (Theophilem Hansenem). Budova sloužila k pronajímání prostor přechodným nájemcům, nyní ji užívá parlament. Prohlídky se konají vždy v sobotu v 10,30 a 13,30 h, vstupenky se prodávají před vstupem do budovy. Panoramatická prohlídka Epsteinova paláce je k zobrazení na této stránce.

Parlament

Burgtheater

Současná budova vyprojektovaná Gottfriedem Semperem a Karlem von Hasenauerem stojí od roku 1888, ale stálý soubor existoval už v éře Marie Terezie. Velmi tradiční divadlo, kterým prošly nejvýznamnější divadelní osobnosti Rakouska. A pro zajímavost - v letech své emigrace zde hrál i Pavel Landovský. Turistické prohlídky divadla se, stejně jako ve výše zmíněných budovách konají, ale jsou jen v němčině, v tomto případě s anglickým textovým průvodcem. Probíhají od pondělka do čtvrtka v 15 h.

Burgtheater

Burgtheater

Budova univerzity (Universität)

V sousedství radnice byla postavena budova Vídeňské univerzity. Chrám vzdělání v duchu italské renesance vyprojektoval Heinrich von Ferstel. Ústav je to prestižní, jeho absolventi, profesoři a vědecké týmy mají na svém kontě několik Nobelových cen a zásadních vědeckých úspěchů.

Státní opera (Staatsoper)

Každý někdy slyšel o vídeňské Opeře, přinejmenším v souvislosti s největší společenskou událostí sezony, plesem. Tradiční vídeňský Ples v Opeře se odehrává právě tady. Zahajuje jej spolkový prezident a nejvýznamnější osobnosti snad ze všech oborů lidské činnosti, včetně nejsledovanějších mediálních hvězd, sem jednou ročně vynesou nejdražší a nejkrásnější róby. Jinak se tady ale denně odehrává jiné představení, jehož návštěva je jistě zážitkem. Moderní divadlo má titulkovací zařízení, kde si každý divák volí svůj jazyk, každé sedadlo má svůj displej. Repertoár je široký, během roku se hraje až 50 různých představení. Lístky v nejběžnější kategorii stojí od €120 do €200. Budovu opery si můžete prohlédnout denně s průvodcem (německy, anglicky, španělsky). Cena za dospělého €9, děti €4. Přesné časy prohlídek, ev. další podrobnosti naleznete na stránkách Opery.

Staatsoper

Staatsoper

Pomník Marie Terezie

Mezi budovami muzea Dějin umění a Přírodovědného muzea stojí monumentální pomník Marie Terezie odhalený v roce 1888. A jak si všechno prohlédnout v klidu a z domova? Na této stránce najdete panoramatické pohledy do budov na Ringstrasse.

Máte to? Tak teď do Hofburgu!