Hundertwasser

Friedensreich Hundertwasser byl poněkud výstřední architekt, ale také malíř a schopný obchodník. Narodil se v roce 1928 s příjmením Stowasser a křestním jménem Friedrich. Podle některých zdrojů znělo dřívější příjmení rodiny Stovoda a umělec se prý tak někdy i podepisoval, ve Wikipedii je toto označeno za pouhý dohad. Ať to bylo jakkoli, v roce 1949 změnil jméno definitivně podle svého vkusu.

Kunst Haus

Kunst Haus

Excentrik Hundertwasser po sobě zanechal řadu nekonvenčních staveb, ve Vídni je to především spalovna odpadu Spittelau a tzv. Hudertwasserovy domy. V nich prakticky nenajdete pravý úhel, ani podlaha není rovná, stromy prorůstají do domu i z něj, všechno hýří barvami a žádná dvě okna nejsou stejná, až vás napadne, jak bylo vůbec možné na toto získat stavební povolení. :-) Nicméně jeho styl oživování šedivých měst měl zejména v 80. letech velký úspěch a Hundertwasser získával jednu veřejnou zakázku za druhou. Zemřel v roce 2000 během plavby zaoceánskou lodí a pohřben je na svém milovaném Novém Zélandu bez rakve, pod liliovníkem tulipánokvětým.

Kunst Haus

Kavárna v Hundertwasser Museum

Jeho život byl veselý stejně, jako jeho dílo. Nesnášel konvence, napsal například manifest za zrušení rovných čar, protože v přírodě se prý samy o sobě také nevyskytují. Nosil každou ponožku jinak barevnou, žil na lodi. Ale byl také průkopníkem ekologického životního stylu, nosil jen oblečení z přírodních materiálů, které si sám vyrobil, propagoval život bez odpadu a také bez peněz. Byl velký exhibicionista a rád provokoval. Neváhal se kdykoli svléknout do naha, když mu to zajistilo pozornost.

Kunst Haus Wien, Museum Hundertwasser

Hundertwasserovo muzeum vystavuje ve dvou patrech stálou expozici - největší sbírku obrazů, tištěné grafiky, tapisérií a architektonických návrhů tohoto umělce. Další dvě patra jsou věnována příležitostným výstavám. V přízemí je kavárna, restaurace a obchod se suvenýry. Kunst Haus Wien Adresa: Untere Weißgerberstraße 13, mapa ze Schwedenplatz (U1) tramvají č. 1 do zastávky Radetzkyplatz a cca 400 m pěšky

Dvorek Hundertwasserova domu

Dvorek Hundertwasserova domu