Jak poznat to nejdůležitější v pár minutách

Pokud máte na celou Vídeň jenom den dva času, zvolte některou z následujících možností rychlé okružní prohlídky. Doporučuji zařadit ji hned na začátku, ať se pak máte možnost vrátit na místa, která vás zaujmou.

Vienna Ring Tram

Ze zastávky Schwedenplatz (metro U1, U4) vyjíždí v půlhodinových intervalech od 10,00 do 17,30 h žlutá okružní tramvaj Vienna Ring Tram. Za cenu €8 objedete během 25 minut centrum po okružním bulváru, Ringu. Uvidíte budovu radnice, Burgtheater, Parlament a řádku vídeňských paláců… Je to výborné pro základní orientaci ve městě. Super na téhle projížďce je, že ji nezhatí déšť, vezete se pěkně v suchu. Malinká nepříjemnost – audioguid není k dispozici s češtinou ani slovenštinou. Vtipná alternativa jsou běžné linky č. 1 nebo 2, které také jezdí po Ringu a to za cenu běžného jízdného. Ovšem neobjíždějí celý Ring, je potřeba číst jízdní řád.

Hop–On Hop–Off / Big Buss Vienna

Dvoupatrové autobusy brázdí město po dvou okružních trasách ve dvacetiminutových intervalech. Nemáte-li bílou Vienna City Card, která má jízdenku na tento bus v ceně, je to poměrně drahé a audioguide není s češtinou ani slovenštinou. Základní jízdné pro dospělého €22,30. Další informace zde.

Na kole

Rakušané přejí cyklistice a Vídeň má propracovaný systém půjčování kol, který můžete využít i jako turista. Ve městě je víc než 120 míst, kde si můžete v systému Citybike půjčit kolo a v jiném místě ho zase vrátit. Za první hodinu neplatíte nic, za každou další €1. Depozit je €20. Tip: dáte-li si 15 min. pauzu, na kterou vrátíte kolo, začínáte pak znovu hodinu zdarma. Úhradu provedete platební kartou, musíte být ale v systému zaregistrovaní. Chcete-li ušetřit čas, zaregistrujte se už z domova na uvedeném webu. Pokud nemáte platební kartu vydanou rakouskou bankou (to asi nemáte), vydají vám tzv. turistickou kartu, ale jen na jediném místě, a to na Hlavním nádraží. Tam také pak dostanete mapku s rentalpointy a město si můžete objet na kole. Při vídeňských vzdálenostech to oceníte. Zde je mapa cyklostezek v centru. Červená trasa kopíruje Ring a měří cca 5 km, z mapky je ale zřejmé, že se s cyklisty počítá na všech turisticky atraktivních místech a tak je kolo výborný způsob, jak obsáhnout celé město během jednoho dne. Navíc existuje samozřejmě možnost projet se po cyklostezkách i mimo centrum. Oblíbená trasa vede například podél Dunaje do vinařské oblasti Kahlenbergerdorf. Existují samozřejmě i aplikace, viz např. bikecitizens.net, které pomohou s orientací.

Fiakr

Turisté toužící naplnit všechna vídeňská klišé mají v oblibě projížďku kočárem (Fiaker) taženým koňmi a s livrejovaným kočím. Jejich stanoviště je před Stefansdomem a nepřehlédnete jej, upozorní na sebe typickým zápachem. I to dělá vídeňskou atmosféru. Jízda stojí přibližně €60 a můžete si objednat například i způsob jízdy „s porcelánem“. Což znamená, že z vás (na rozdíl od standardu) nevytřesou duši na městské dlažbě. Ještě než se rozběhnete po památkách, přečtěte si kapitolu, v které radíme, jak si užít Vídeň s malým rozpočtem: Tipy pro prázdnou peněženku.