Vídeňské památky

Okružní tramvaj na Ringstrasse Ringstrasse je okružní bulvár kolem starého města (Innerstadt), v jehož blízkosti je soustředěna většina známých vídeňských budov a zajímavostí: Rathaus, Burgtheater, Staatsoper…, víte, že některé si můžete prohlédnout i zdarma?

Zámek Schönbrunn, hlavní vstupZámek Schönbrunn, letní rezidence císařské rodiny je celoročně přístupný, obklopený vyhlášenými zahradami, po kterých se projedete malým vláčkem od Oranžerie, kolem Glorietu, zoologické zahrady k mnoha dalším atrakcím. A taky se tu koná nepřekonatelná vídeňská Strudelshow!      

HofburgV Hofburgu, hlavním císařském sídle v centru Vídně navštivte Sisi muzeum, Císařská apartmá a sbírku císařského stříbra. V Klenotnici jsou vystaveny korunovační klenoty a pravý barokní skvost je knihovna Prunksal. Také je tu jízdárna a v ní pravidelná představení lipicánů.    

Chrám sv. ŠtěpánaGotický chrám sv. Štěpána (Stephansdom) je nejdůležitějším chrámem v celém Rakousku a jedním ze symbolů Vídně. Co je uvnitř k vidění? Dá se vyjít na věž? Platí se vstupné?      

MichaelerkircheVídeňské kostely uvnitř starého města jsou většinou součástí živých farností, mimo bohoslužby jsou ale otevřeny návštěvníkům, kteří obdivují bohatou uměleckou výzdobu, historickou architekturu a specifickou atmosféru. Který z kostelů je nejstarší? Kde hrál na varhany Haydn? A kde se konaly všechny císařské svatby?    

AlbertinaAlbertina je palác navazující na Hofburg, v němž jsou vystaveny cenné umělecké sbírky založené princem Albertem, vévodou Sasko-Těšínským. Příběh Albertiny je spojen s příběhem velké lásky Alberta a Marie Kristiny, nejmilejší dcery Marie Terezie.

Palác prince SavojskéhoBelvedere, barokní areál sestávající ze dvou zámeckých budov v nádherné zahradě, je původní rezidencí prince Savojského, úspěšného vojevůdce ve válkách s Turkem. Dnes jsou v zámku umělecké sbírky a příležitostné výstavy výtvarného umění.      

KaisergruftCísařská hrobka (Kaisergruft) skrývá v kryptách pod kostelem kapucínů jedinečně zdobené rakve a sarkofágy příslušníků Habsburské rodiny. Přečtěte si zajímavosti o císařských pohřbech, věděli jste například, že císařská srdce jsou pohřbena zvlášť a na jiném místě?      

Na ZentralfriedhofZentralfriedhof, vídeňský hřbitov s rozlohou 2,5 km² a 3 miliony nebožtíků patří k největším na světě, jezdí tu dokonce autobus. Uvidíte hroby a pomníky slavných osobností, unikátní kostel sv. Karla Boromejského a můžete navštívit i Muzeum pohřebnictví.      

stup do zoo ze zahrad SchönbrunnuZoologická zahrada ve Vídni je nejstarší na světě a najdete ji v zahradách Schönbrunnu. Chová přes 700 druhů zvířat vč. pand velkých. Svezte se také vláčkem. A ne, není to jen pro děti!  

Relax ve VídniAlte Donau a Dunajský ostrov jsou rekreační oblasti blízko centra. Sem se chodí v létě koupat, onlinovat, piknikovat a v zimě bruslit na zamrzlém Dunaji, nebo shlížet na město z vyhlídkové věže Donauturm. Jak se tam dostat? Co všechno tam podnikat a za kolik?

PraterZa odpočinkem a zábavou už se přes 200 let chodí do Prateru, zábavního parku plného pouťových atrakcí, kterému dominuje ruské kolo, jeden ze symbolů Vídně. Čtěte jak se tam dostat a co vše se tam dá zažít.