Prater

Velký a slavný zábavní park ve čtvrti Leopoldstadt. Celý areál byl císařskou honitbou, až do roku 1766, kdy byly Josefem II. dány pozemky k dispozici pro zřízení zábavního a volnočasového areálu pro široké vrstvy obyvatel. Ihned se stal velmi populární, hrálo se tu lidové divadlo, předváděly cirkusové atrakce, vznikla řada kaváren. Budete-li si chtít pořídit typickou fotku, najděte 9 m vysokou sochu Číňana (je poblíž ruského kola). To je Calafati. Je maskotem Prateru.

Riesenrad, ruské kolo

Symbolem Vídně a nejnavštěvovanější atrakcí je obří ruské kolo Wienerriesenrad, nebo jen Riesenrad. Kdo se nesvezl v gondole ruského kola, jakoby ve Vídni ani nebyl. Je s ním spjatý kus historie města a to vám ve vstupní hale připomene malá výstava naaranžovaná ve starých gondolách. Kolo bylo zprovozněno r. 1897 u příležitosti 50. výročí korunovace Františka Josefa I., během II. světové války bylo zničeno požárem, ale roku 1947 opět obnoveno. Na město se podíváte z výšky 65 metrů.

Wienerriesenrad, ruské kolo, je vidět i z věže Stephansdomu

Wienerriesenrad, ruské kolo, je vidět i z věže Stephansdomu

Liliputbahn

Celým Praterem jezdí vláček, Liliputbahn

Další atrakce

Přestože má Prátr za sebou tak dlouhou historii, můžete čekat ty nejmodernější atrakce: Skydiving, horské dráhy, obří řetízkové kolotoče, Black Mamba. Jsou tu stroje, které vás vytáhnou 120 m nad zem a pustí dolů volným pádem, různé houpačkokolotoče a také vodní atrakce: projíždíte ve člunu jeskyní (asi jako Punkevní), na jiném místě se můžete projet v motorovém člunu. Je tu půjčovna vozítek seegway a projížďka je super. K ploše s atrakcemi totiž přiléhá rozsáhlý park s proslulou topolovou alejí, dětskými hřišti a skate arénou, jezdí se tu na kolech a bruslích a taky na koních a v zimě na běžkách. Děti budou mít radost z trampolínového parku, autodromu, v dešti přijde vhod vnitřní autíčkový park. Je tu dětská železnice a creepy strašidelný zámek. Pod tímto odkazem najdete podrobný seznam atrakcí. V zadní části parku, na tzv. Jezuitské louce bývá prostor pro zimní hrátky. Když není dostatek přírodního sněhu, radnice tu sněžnými děly nechá vyrobit umělý. Na uměle navršeném kopečku se sáňkuje.

Restaurace a občerstvení

Chodí se sem i na vyhlášené kulinářské speciality. Například ovarové koleno se podává v restauraci Schweizerhaus (mapa) Restaurace má nádhernou zahradu, posezení pod starými stromy je příjemné a vyhledávané za horkých letních dnů. Otevřeno sezonně od března do října. S dětmi se dobře jí v Kolariks Luftburg. Tady si můžete také třeba objednat piknikový koš a odnést si ho na louku v klidném parku za atrakcemi. Cena koše pro dva je přibližně €45. Super atrakce je restaurace Rollercoaster, kde jídlo a nápoje nepřináší číšník, ale rozváží vozíčky po dráze nad stoly. Taková horská dráha pro talíře a skleničky. Děti to hrozně baví. Budou chtít další a další džusíky a hamburgry a limonády a znovu hamburgry… Než tam vezmete za kliku je dobré vědět: dětská jídla stojí do 7 euro, těstoviny do 12€, burgry do 14€, džusy a kola do 3,50, káva do 4€ (to je poměrně vlídné, na vídeňské poměry, ale tady to doženete na množství). Jinak tu stojí nespočet buřtostánků a dalších bufetů. Přijeli jste do Vídně za uměním? Vyražte do Muzejní čtvrti!