Tipy jak ušetřit

Vídeň není zrovna levná destinace, ale upřímně - všude se dá žít bez peněz, a není to jen otázka pohodlí, ale také toho, jak dobře umíte googlit. Přikládáme pár tipů z kategorie low budget, třeba se budou hodit.

Kde bydlet

Skvělý hostel s výbornými recenzemi je Hütteldorf (Schlossberggasse 8, stanice metra U4 Hütteldorf a 5 min pěšky). Za postel v šestilůžkovém pokoji zaplatíte standardně €21, v ceně je snídaně. Ale protože “časný pták chytí červa”, dostanete při rezervaci s dostatečným předstihem slevu až 35%. V ideálním případě tedy bydlíte za €13/noc. Parkování zdarma, wi-fi také, povlečení v ceně. Pokoje mají společnou koupelnu. Potřebujete jen visací zámek na skříňku. V hostelu je společná prádelna a kuchyňka s mikrovlnkou, lednicí a rychovarnou konvicí.

Co jíst

Nejlépe a nejlevněji se najíte v tržnici Naschmarkt. Ta má ještě tu výhodu, že si opravdu můžete vybírat, na co máte chuť. Počítejte s cenami €5 za polévku, €10 za hlavní jídlo. Další možnost jsou proslulé vídeňské buřtostánky, ty jsou rozesety po celém městě a existuje dokonce aplikace (pro Android za €1), která vám najde vždy ten nejbližší: Wiener Würstel Kompass.

Doprava

Nejlevnější pohyb po městě je na kole. V kapitole Praktické tipy si přečtěte, jak se zapojit do městského bikesharingu. V zimě to ale není příliš pohodlné, takže zbývá MHD: Ceny jízdenek jsou následující:

Wi-fi zdarma

Po celé Vídni jsou hotspoty ve veřejném prostoru zřizované městem, kde se připojíte na wi-fi free. Jenom v centru jich je 40. Interaktivní mapa těchto míst je zde. Free wi-fi jsou i v mnohých kavárnách, restauračních provozech a veřejných budovách. Od konce roku 2017 je na všech linkách vídeňského metra k dispozici vysokorychlostní připojení LTE.

Kam ve městě bez peněz

Vstup do zahrad Schönbrunnu je zdarma. Prohlídky veřejných budov na Ringu (Rathaus, Burgtheater, Staatsoper) s průvodcem jsou také zdarma, čtěte kapitolu Ringstrasse, jsou ale pouze v němčině nebo angličtině. V dubnu, květnu, červnu a září je před budovou Staatsoper na náměstí Herberta von Karajana instalované plátno (50 m2), na které jsou přenášena operní a baletní představení. Veřejnost je k těmto produkcím srdečně zvána, před plátnem jsou rozestavěné židle a vstupné se neplatí. Na některá představení do Státní opery jsou k mání lístky k stání za €3.

Prohlídka města s průvodcem zdarma

Prohlídky centra města s průvodcem zdarma se konají prakticky denně a pořádá je několik různých subjektů, takže máme i na výběr. Ve všech uváděných případech provázejí certifikovaní průvodci. Prohlídky najdete pod následujícími odkazy, ale počítejte s tím, že jsou vesměs v angličtině, někdy německy, nebo španělsky. Nabídka tras a témat se liší podle sezony. Někde je nutná rezervace.

Vienna City Card

V některých případech se může vyplatit zakoupení Vienna City Card, se kterou můžete cestovat MHD zdarma a také s ní získáte slevy na vstupném téměř do všech muzeí a galerií. Hrubý odhad - karta se začne vyplácet při návštěvě tří a více institucí denně a při nejméně čtyřech jízdách MHD denně. Všechny konkrétní výhody vč. možnosti on-line nákupu hledejte zde.

Levné nákupy

Neroztáčet kola konzumu, vystačit s málem a zbytečně neutrácet není žádná z nouze ctnost, to je životní styl. Zcela v tomto duchu můžete ve Vídni pořídit absolutně originální dárky pro přátele nebo vybavení bytu. Navštivte za tím účelem městský second hand 48er-Tandler, najdete ho na adrese Siebenbrunnenfeldasse 3, vedle nádraží Matzleinsdorfer Platz (metro U1 Hauptbahnhof a tram 1, 18, 62 st. Matzleinsdorfer Platz) Každý měsíc odloží vídeňané 90 t použitých a nepotřebných věcí, nebo jde o předměty, které si nikdo nevyzvedl na oddělení ztrát a nálezů. Pracovníci second handu je vytřídí, případně opraví a pak se v obchodě 48er-Tandler prodají. Z výtěžku je podporován zvířecí útulek.

Nezbytné rady máme za sebou a teď hurá na Ringstrasse.