Víno a vídeňské Heurigery

Vídeň je město vína. Na jejím katastru je 620 ha vinic a pěstování révy zde má bez nadsázky tisíciletou tradici. První písemná zmínka o vídeňských vinařích je už z roku 1132! Převahu mají bílá vína (asi 80 %). Hlavní rakouskou odrůdou je Veltlínské zelené, ale místní specialitou jsou vína z víceodrůdové výsadby (Wiener Gemischter Satz). Vyrábí se i paleta sektů a šumivých vín. Jejich pití se stalo ve Vídni módou v čase císařovny Sisi, která je měla ve velké oblibě.

Ve Vídni se také konají prestižní vinařské soutěže. První z nich je největší oficiálně uznávaná vinařská soutěž světa, AWC Vienna, na níž nezávislí porotci hodnotí vždy kolem 12000 vín ze 40 zemí. Druhou významnou soutěžní přehlídkou je Salon rakouských vín (Salon Österreich Wein). S přehledem vítězných vín se můžete seznámit na stránkách oesterreichwein.at. Všechny aktuální informace o akcích spojených s vínem, produktech a novinkách místních vinařství najdete na webu wienerwein.at.

Neprohloupíte, když si uděláte výlet do některé vyhlášené čtvrti s ohromným množstvím vinných šenků, tzv. Heurigerů. Tyto šenky jsou zpravidla rodinnými podniky, nabízejí vína z vlastních vinic a k nim domácí speciality. Příležitostně k tomu hraje živá hudba. Sklepní uličky jsou někde staré až 600 let, v 17. století k nim byly přistavovány lisovny a staré vybavení je v některých Heurigerech součástí inventáře pro dokreslení atmosféry. Ale nemusíte se bát plastových vinných listů, vídeňané mají vkus a některé sklepy ten nejmodernější interiér.

Pokud je nad vchodem do ulice vyvěšen svazek borových větví a cedule hlásí: Ausg’steckt is!, znamená to, že je otevřeno a můžete vstoupit.

Vinice obklopují město z jihu a západu. Pod nimi se rozkládají vinařské čtvrti, kam můžete vyrazit do šenku kdykoli. Jsou to čtvrti Ottakring, Oberlaa, Hernals, Neustift, Nussdorf, Sievering nebo Grinzing, méně známé jsou šenky ve čtvrtích za Dunajem, ve Stammersdorfu, Strebersdorfu, Jedlersdorfu.

Úplně jiná Vídeň, než ta velkolepá, imperiální, se vám předvede, když si sednete na tramvaj směrem vinice. Například Grinzing je rázovitá čtvrť s malými domečky a jedním vinným šenkem vedle druhého. Dostanete se sem tramvají číslo 38 od stanice metra U6 Nussdorfer Strasse. Cesta tramvají trvá cca 15 min a jezdí v 8minutových intervalech. Máte-li víc času, je za pěkného počasí ideální výlet na kopec Kahlenberg a procházkou mezi vinicemi dolů mezi domky. Zejména v čase burčáku. :-) Z Kahlenbergu je krásný výhled na město, je to častý víkendový cíl vídeňanů. Od stanice metra** U4 Heiligenstadt jede na Kahlenberg autobus 38A**.

Mezi všemi šenky vynikají některé rarity. Například Schlumberger je nejstarším výrobcem šumivých vín v Rakousku (od. r. 1842). Pyšní se přídomkem K. u. K. Hoflieferanten a kromě jeho prodejen můžete navštívit i 300 let staré sklepy. Prohlídka trvá 45 minut a končí degustací skvělých specialit, prováděcí jazyk je němčina. Schlumberger Kellerwelten Heiligenstädter Straße 39 Dostanete se sem nejlépe pěšky od stanice metra U4 a U6 Spittelau

Propili jste boty? Pro nové můžeme třeba do Primarku.