Muzejní čtvrť

Vídeňská muzea jsou obrovský fenomén. Umělecké i vědecké sbírky, které se tu nashromáždily během imperiální éry mají světový věhlas, obsahují stěžejní díla a exponáty svých oborů a jsou ve skvělé kondici.

Muzejní čtvrť leží blízko centra, těsně sousedí s Ringem a nejlepší přístup je sem od stanic metra U3, U2 Volkstheatre nebo U2 MuzeumsQuartier.

Na prostranství mezi budovami probíhají často různé performance, bývají zde dočasně nainstalované zajímavé exponáty, velkoformátové fotografie, jsou tu lavičky vybízející k posezení, seznamování a sdílení uměleckých zážitků. Je tu několik restaurací, kaváren a barů.

Legenda k plánku:

  1. Dschungel, divadlo pro mladé publikum
  2. Taneční centrum (do konce r. 2017 v rekonstrukci)
  3. ZOOM Dětské muzeum (workshopy pro děti, v němčině)
  4. wienXtra - kinderinfo
  5. Leopold Museum
  6. Taneční pódium
  7. haly E+G (zde se konají koncerty, divadelní představení, umělecké performance atd.)
  8. Kunsthalle Vídeň
  9. mumok (Muzeum moderního umění)
  10. Centrum architektury (viz kapitola Architektura)
  11. galerie Q21
  12. galerie Q21
  13. Arena 21
  14. Oválná hala
  15. Konferenční prostory Barocke Suiten
  16. Galerie Q21, prostor D

wienXtra - kinderinfo

Infocentrum poskytuje zdarma vyčerpávající informace o všech právě pořádaných programech pro děti. Pokud se chystáte do Vídně s dětmi a přemýšlíte, co s nimi, podívejte se na web.

Leopold Museum

Muzeum nese jméno svého zakladatele, očního lékaře a sběratele umění, Rudolfa Leopolda (1925 - 2010).
Je jednoznačně nejnavštěvovanějším muzeem ve Vídni, jsou tu totiž vystavena nejznámější díla Egona Schieleho a jeho velkého vzoru, Gustava Klimta. Schiele zemřel v pouhých 28 letech, přesto po sobě zanechal pozoruhodnou kolekci obrazů a grafik. Zde je vystaveno 40 maleb a 180 kreseb na papíře, plus dopisy. To vše tvoří uhrančivou sondu do duše ve své době velmi provokativního umělce. Mmch Schieleho matka pocházela z Českého Krumlova, kde s ní často pobýval.

Kunsthalle

Budova je bývalá barokní zimní jízdárna. Nová dostavba od architektů Ortner + Ortner z ní udělá moderní experimentální prostor. Kunsthalle se zaměřuje na prezentaci současného a moderního umění z celého světa.
Kunsthalle má druhou pobočku na Karlsplatz.

Mumok (Muzeum moderního umění)

Zde se moderním uměním míní díla 20. století. Sbírky zaměřené především na pop art a neorealismus obsahují přes 9 tisíc obrazů, soch, instalací, kreseb, grafik a fotografií přes videa a filmy až po architektonické modely a nábytek. Nejznámější díla pocházejí od Pabla Picassa, Paula Kleeho a Pieta Mondriana, ale jsou tu i práce Andyho Warhola, Claese Oldenburga, Roberta Rauschenberga, Jaspera Johnse, Yoko Ono, George Brechta a Marcela Duchampa. Zajímavé jsou fotografie a amatérské filmy z poslední doby. Řadu děl najdete online na webu galerie.

Centrum architektury (viz kapitola Architektura)

Před muzejní čtvrtí směrem do centra jsou po obou stranách ulice další budovy dvou významných muzejních institucí:

Muzeum dějin umění (Kunsthistorisches Museum)

Zde je obrazová galerie, egyptologická a orientální sbírka, sbírka antického umění a kabinet mincí.

Od 2. 10. 2018 do 13. 1. 2019 probíhá v muzeu výstava Bruegel. Sdružené vstupné do muzea a na výstavu €20.

Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum)

Expozice velmi zábavná i pro děti, neboť se tu nacházejí modely dinosaurů v životní velikosti a řada jiných záživných exponátů. Muzeum má kromě geologicko-paleontologického také mineralogické, botanické, zoologické a další oddělení.

Další institucí, která stojí za zmínku a hlavně za návštěvu je

MAK, Muzeum užitého umění (Museum für angewandte Kunst)

Budova stojí na adrese Stubenring 5, nikoli v Muzejní čtvrti, nicméně v centru přímo na Ringu, zastávka U3 nebo tram 2 Stubentor.
Oku lahodící exponáty, jako je nábytek a další užitné předměty představují designové vrcholy svých oborů. Thonetovy židle, biedermaierovské pohovky, sklo, porcelán, stříbro a tkaniny.

Můžeme také vyrazit na procházku V Mozartových stopách