Vídeň a LGBT komunita

Město Vídeň má své gaye a lesby rádo, všimněte si například semaforů pro chodce. Ve městě funguje řada zábavních i vzdělávacích podniků a komunitních poradenských center. Po městě i na webu objevíte nesčetně reklam a odkazů na pravidelné i jednorázové akce. Komunita nežije nijak skrytě, naopak, seznam všech LGBT podniků získáte v každém turistickém infocentru, viz .pdf na konci tohoto textu. Restaurací a kaváren jsou tu stovky, zde vybíráme jen podniky v centru, které stihnete navštívit i během krátkého pobytu.

Semafory na Ringstrasse

Semafory na Ringstrasse

Nejznámějším podnikem pro gaye je zřejmě Kaiserbründl, luxusní sauna, wellness, fitness. Proslavil jej bratr císaře Františka Josefa I., Ludwig Victor, přezdívaný Luzi Wuzi. Ten ve svém blízkém paláci neměl bazén, proto chodil do těchto tehdy nejkrásnějších městských lázní brát pravidelně „tureckou lázeň“. Postaral se v druhé polovině 19. století Habsburkům o pár pěkných skandálů – obtěžoval v lázních jiné muže, převlékal se do ženských šatů a pro ostrý jazyk a indiskrétnost byl ve společnosti neoblíben až obáván. Když už ho měl císař plné zuby, vykázal ho z Vídně na zámeček blízko Salzburgu, odkud už se Ludwig Victor do Vídně nevrátil. Ale zpět do Kaiserbründlu.

Restaurace a kavárny

Festivaly

Každoročně v červnu se koná Vienna Pride, až desetidenní festival LGBT scény. Hlavní stan, Pride Village, je vždy před vídeňskou radnicí (Rathausplatz). Umělecké akce a performance, večírky, koncerty se konají na různých místech ve městě, vyvrcholením festivalu je průvod městem kolem Ringstrasse. Více informací na webu festivalu. V každém lichém roce mu předchází mezinárodní filmový festival filmů s queer tematikou Identities. Probíhá v několika různých kinosálech po celém městě a mívá bohatý oficiální (i neoficiální) doprovodný program v klubech. 30.5. – 3.6. proběhne také festival zaměřený na fetiš Vienna Fetish Spring.

Noční klub

Mekkou vídeňské queer komunity je taneční klub The Circus, který leží poněkud stranou centra a jehož uměleckou ředitelkou je celebrita místní scény Tamara Mascara, která tu má pravidelná vystoupení. Adresa: Arena Wien Seznam všech LGBT podniků naleznete v tomto .pdf souboru (německy a anglicky): zde Možná bude někoho zajímat, že ve Vídni funguje i duhové rodinné poradenské centrum. Má sloužit párům stejného pohlaví a jejich dětem. Pořádají se zde akce zaměřené na vzájemnou výměnu zkušeností, informací a neformální setkání. Hlavním tématem je výchova dětí v homosexuálním páru.

Kam dál? Na Ringstrasse!