Vídeň a LGBT komunita

Město Vídeň má své gaye a lesby rádo, všimněte si například semaforů pro chodce. Ve městě funguje řada zábavních i vzdělávacích podniků a komunitních poradenských center. Po městě i na webu objevíte nesčetně reklam a odkazů na pravidelné i jednorázové akce. Komunita nežije nijak skrytě, naopak, seznam všech LGBT podniků získáte v každém turistickém infocentru, viz .pdf na konci tohoto textu. Restaurací a kaváren jsou tu stovky, zde vybíráme jen podniky v centru, které stihnete navštívit i během krátkého pobytu.

Semafory na Ringstrasse

Nejznámějším podnikem pro gaye je zřejmě

Kaiserbründl, luxusní sauna, wellness, fitness. Proslavil jej bratr císaře Františka Josefa I., Ludwig Victor, přezdívaný Luzi Wuzi. Ten ve svém blízkém paláci neměl bazén, proto chodil do těchto tehdy nejkrásnějších městských lázní brát pravidelně „tureckou lázeň“. Postaral se v druhé polovině 19. století Habsburkům o pár pěkných skandálů – obtěžoval v lázních jiné muže, převlékal se do ženských šatů a pro ostrý jazyk a indiskrétnost byl ve společnosti neoblíben až obáván. Když už ho měl císař plné zuby, vykázal ho z Vídně na zámeček blízko Salzburgu, odkud už se Ludwig Victor do Vídně nevrátil.
Ale zpět do Kaiserbründlu.

  • Kaiserbründl, Weihburggasse 18-20
  • Otvírací doba: denně 14 – 24 h

Restaurace a kavárny

  • V centru města, v uličce blízko katedrály sv. Štěpána je restaurace Santo Spirito. Oblíbená gayi i lesbami, s výbornou kuchyní a pravidelným programem.Kumpfgasse 7
  • Na překrásném interiéru si zakládá Café Savoy, podnik pro gaye. Projekt budovy i kavárny je dílem žáků Augusta Sicarda, projektanta vídeňské Opery, který prý sám byl gay.
  • Větší zrcadla než jsou tady, jste v životě neviděli (jedině prý ve Versailles) a nástěnné malby spolu s plastikami, květinami a koženými sedačkami nasvícené měkkým světlem jsou prostě dokonalé.Linke Wienzeile 36
  • Vyznavači gluten– a laktozafree, či veganské kuchyně, vy si pochutnáte ve Fett + Zucker. Hollandstraße 16
  • Největší komunitní centrum Türkis Rosa Lila provozuje Café Willendorf na adreseLinke Wienzeile 102

Festivaly

Každoročně v červnu se koná Vienna Pride, až desetidenní festival LGBT scény. Hlavní stan, Pride Village, je vždy před vídeňskou radnicí (Rathausplatz). Umělecké akce a performance, večírky, koncerty se konají na různých místech ve městě, vyvrcholením festivalu je průvod městem kolem Ringstrasse. Více informací na webu festivalu.

V každém lichém roce mu předchází mezinárodní filmový festival filmů s queer tematikou Identities. Probíhá v několika různých kinosálech po celém městě a mívá bohatý oficiální (i neoficiální) doprovodný program v klubech.

30.5. – 3.6. proběhne také festival zaměřený na fetiš Vienna Fetish Spring.

Noční klub

Mekkou vídeňské queer komunity je taneční klub The Circus, který leží poněkud stranou centra a jehož uměleckou ředitelkou je celebrita místní scény Tamara Mascara, která tu má pravidelná vystoupení.

Adresa: Arena Wien

Seznam všech LGBT podniků naleznete v tomto .pdf souboru (německy a anglicky): zde

Možná bude někoho zajímat, že ve Vídni funguje i duhové rodinné poradenské centrum. Má sloužit párům stejného pohlaví a jejich dětem. Pořádají se zde akce zaměřené na vzájemnou výměnu zkušeností, informací a neformální setkání. Hlavním tématem je výchova dětí v homosexuálním páru.

Kam dál? Na Ringstrasse!