Schönbrunn

Léto trávila císařská rodina na zámku uprostřed zahrad v Schönbrunnu. Je mírně udivující, co byl ještě před 150 lety venkov. Dnes je celý areál Schönbrunnu součástí Vídně a ani zdaleka neleží na jejím okraji. Z Hofburgu je to sem 6 km. První stavbou na těchto pozemcích byl letohrádek manželky císaře Ferdinanda II., Eleonory von Gonzaga, postavený roku 1642. Posléze zde vyrostl zámek obklopený zahradami, který ale nechala zgruntu přestavět Marie Terezie po roce 1743. Dnes je celý zámecký komplex (1440 místností) a zahrada s dalšími drobnými stavbami zapsaná na seznamu UNESCO. Z centra se sem nejlépe dostanete metrem, trasa U4, zastávka Schönbrunn, cesta trvá ze stanice Karlsplatz necelou čtvrthodinu.

Schönbrunn při východu slunce
Schönbrunn při východu slunce

A co tu uvidíte? Zdarma jsou celoročně volně přístupné zámecké zahrady. Placený vstup je do zámku,který je opravdu rozlehlý, jako ostatně celá imperiální Vídeň, ale přístupných je jen 54 místností, to se dá uchodit. V části parku je ZOO, malé i dospělé děti si mohou zabloudit v labyrintu Irrgarten, pak je tu Kindermuzeum (dobré s dětmi když prší) a vstupné se platí ještě na vyhlídku Glorietu a dále do Muzea císařských kočárů, Zahrad korunního prince, Oranžérie Pokud chcete vidět zámek, zahrady a třeba i ZOO, je to výlet na celý den.

Zámek Schönbrunn

V zámku si můžete projít prohlídkovou trasu Grand tour, nebo její zkrácenou variantu Imperial tour. Grand tour vede 40 místnostmi, jak reprezentativními, tak soukromými apartmány. Co se týče soukromých pokojů císařské rodiny, dostane se vám zhruba stejných informací jako během prohlídky císařských pokojů v Hofburgu, pokud jste ji tam už absolvovali, budete se tady cítit asi zklamaní. Výklad je téměř totožný: zvyky císaře Františka Josefa, Sisi a její tělocvična, audienční místnosti… Reprezentační interiéry jsou ovšem ohromující - zlato, štuky, zrcadla, obrazy a umělecká díla seskupená v tematických saloncích - Čínský salon, Salon miniaturPorcelánový pokoj sloužil Marii Terezii jako pracovna a i když tak vypadá, není z porcelánu, ale bíle a modře mořeného dřeva, a tak dále, opravdu pěkná podívaná. Vrcholem jsou pravděpodobně Malý a Velký plesový sál, které uvidíte i když si zakoupíte jen kratší trasu Imperial tour. A pokud si chcete s předstihem prohlédnout místnost po místnosti, můžete zde.

Okna do císařských apartmá
Okna do císařských apartmá

Malá poznámka k organizaci prohlídek. Do Schönbrunnu trvale a neustále proudí dav lidí. Prohlídka je bez průvodce, na začátku vám zapůjčí audioguide, ten je tady s češtinou. Sami si z něj do ucha pustíte v každé místnosti výklad a procházíte svým tempem. Nikdo vás nepopohání, když se chcete někde zdržet, na druhou stranu nemáte se koho zeptat, pokud vám výklad připadá moc stručný. Vstupenku si můžete zakoupit přes internet už z domova, jen v tom případě si můžete vybrat datum a čas. Na místě vám lístek také prodají, ovšem může se stát, že budete na prohlídku třeba 4 hodiny čekat. Nemusí to vadit, čas se dá příjemně prožít v zahradách, viz dále. Fotografovat se uvnitř nesmí, a to ani bez blesku.

Zámecký park Schönbrunn

Zahrady jsou nádherné, udržované a bohaté na různá tajemná zákoutí, kašny, sochy a drobné stavby. Jejich založení ctí hlavní barokní princip, že totiž zahrada je pokračováním domu. Nečekané průseky v zeleni, kterými vidíme promyšleně umístěné sochy, geometrická pravidelnost, letohrádky na vyhlídkových místech a tvarované stromy budí velkolepý dojem. Park je otevřen denně od 6,30 h a je přístupný bez vstupenky. Psi sem nesmí.

Vyhlídkový vláček

Po celém parku jezdí od března do října žlutý vyhlídkový vláček Panoramabahn. Má v parku devět zastávek a trvá zhruba hodinu, než je projede. Na trase jsou celý den dva vozy, jezdí nepřetržitě pořád dokola od 10 do 18 hodin. Lístky se kupují ve vláčku. Jízdenka je celodenní a můžete vystupovat a nastupovat jak je libo.

Gloriet

V hlavní ose se zámkem stojí na vyvýšeném místě Gloriet, nepřehlédnutelná stavba a typická dominanta. Byl postaven roku 1775 v raně klasicistním slohu. Že vám něco připomíná? No jasně, Reistnu ve Valticích. Nemusím asi zdůrazňovat, že opisovali Lichtensteinové od Habsburků a ne naopak.  Tak jako ve Valticích, i tady se dá vystoupat na vyhlídku. Z perspektivy kamenného habsburského orla přehlédnete Vídeň. Doporučuji. Uprostřed kolonády je kavárna.

Okna do císařských apartmá
Okna do císařských apartmá

Mezi zámkem a Glorietem, je v úpatí svahu vetknutá snad nejkrásnější kašna, kterou můžete ve Vídni spatřit. Je to Neptunova fontána. Založena je nad hlubokou studní, jejíž výkop trval na konci 18. století 4 roky. Osazené sousoší je z mramoru a jeho autorem je Wilhelm Beyer. Ústřední postavou je Neptun (ten s tou velkou vidličkou), jehož mořská bohyně Thetis prosí o ochranu syna Achilla, který se připletl k dobývání Tróje. [caption id=”attachment_194” align=”alignnone” width=”442”]Neptunova fontána Neptunova fontána[/caption] Od kašny do prava dobloudíte k Palmenhaus, palmovému skleníku dlouhému 113 m a 28 m vysokému. Porůznu objevíte řadu menších staveb, kašen, soch a sousoší. Ve východní části parku stojí monumentální obelisk postavený roku 1777 k věčné slávě habsburského dvora. Zábavné je, že je poset hieroglyfy, které mají vyprávět historii rodu, jsou však vymyšlené. Hieroglyfické písmo bylo rozluštěno až roku 1822.

Labyrint

Pro hravé je tu Labyrint, bludiště z hustě vysázených tújí, vyšších než lidská postava. Když dobloudíte doprostřed (to poznáte podle velkého stromu), můžete se z vyvýšeného místa rozhlédnout a naplánovat si cestu.

Zahrada korunního prince

K východní straně zámku přiléhá Zahrada korunního prince, kde můžete obdivovat složitý ornament vysázený z buxusu a květin. Kdyby vás zajímal původ názvu, tak jde o prince Rudolfa, který sem po roce 1870 měl výhled z oken.

Oranžerie

Oranžerie je deset metrů široká a 189 m dlouhá stavba, v níž je po celou zimu možné udržet teplotu 10°C díky důmyslnému vytápění kouřovodem, který je dosud funkční. V zimě zde přežívají exotické rostliny.

Kindermuseum

Kindermuseum (Dětské muzeum) není výstava nějakých starých dětí, jak by se nezkušenému němčináři mohlo na první pohled zdát. Je to zážitková expozice, kde děti dozví podrobnosti ze života svých vrstevníků u dvora. Jak se oblékaly? Co hygiena? A etiketa? Mohou se také obléci jako princ či princezna.

Marionettentheater

V jedné z budov vlevo před zámkem je Marionettentheater, loutkové divadlo proslulé tím, že se zde hraje dětské představení Mozartovy Kouzelné flétny. Vyrostly na něm generace Vídeňanů.

Strudelshow

Po levé straně před vstupem do zámku je ještě jedno frekventované místo a to je zdejší kavárna a restaurace Residenz. Je to jedna z těch klasických, které pečou ty nejlepší štrůdly a zalévají je nejvanilkovější horkou omáčkou. A pozor! Denně se tu každou hodinu od 11 do 16 odehrává Die Original Wiener Strudelshow. Jevištěm je pult, na němž uvidíte živě přípravu pravého vídeňského štrůdlu. Nestyďte se zapnout videokameru, to se smí. Budete natáčet mezi cizinci, kteří v areálu jablečného štrůdlu (na rozdíl od nás) nežijí, ale bude vám to stejně k ničemu, stejně jako recept, který dostanete na konci. Tajemství totiž vězí v mouce. To tenoučké průsvitné těsto uděláte jen z některých druhů. No nic. Nemůžu prozradit všechno.

Vstupné