Hundertwasser

Friedensreich Hundertwasser byl poněkud výstřední architekt, ale také malíř a schopný obchodník. Narodil se v roce 1928 s příjmením Stowasser a křestním jménem Friedrich. Podle některých zdrojů znělo dřívější příjmení rodiny Stovoda a umělec se prý tak někdy i podepisoval, ve Wikipedii je toto označeno za pouhý dohad. Ať to bylo jakkoli, v roce 1949 změnil jméno definitivně podle svého vkusu.

Kunst Haus

Kunst Haus

Excentrik Hundertwasser po sobě zanechal řadu nekonvenčních staveb, ve Vídni je to především spalovna odpadu Spittelau a tzv. Hudertwasserovy domy. V nich prakticky nenajdete pravý úhel, ani podlaha není rovná, stromy prorůstají do domu i z něj, všechno hýří barvami a žádná dvě okna nejsou stejná, až vás napadne, jak bylo vůbec možné na toto získat stavební povolení. 🙂 Nicméně jeho styl oživování šedivých měst měl zejména v 80. letech velký úspěch a Hundertwasser získával jednu veřejnou zakázku za druhou. Zemřel v roce 2000 během plavby zaoceánskou lodí a pohřben je na svém milovaném Novém Zélandu bez rakve, pod liliovníkem tulipánokvětým.

Hundertwasser Museum, kavárna

Hundertwasser Museum, kavárna

Jeho život byl veselý stejně, jako jeho dílo. Nesnášel konvence, napsal například manifest za zrušení rovných čar, protože v přírodě se prý samy o sobě také nevyskytují. Nosil každou ponožku jinak barevnou, žil na lodi. Ale byl také průkopníkem ekologického životního stylu, nosil jen oblečení z přírodních materiálů, které si sám vyrobil, propagoval život bez odpadu a také bez peněz. Byl velký exhibicionista a rád provokoval. Neváhal se kdykoli svléknout do naha, když mu to zajistilo pozornost.

Kunst Haus Wien, Museum Hundertwasser

Hundertwasserovo muzeum vystavuje ve dvou patrech stálou expozici – největší sbírku obrazů, tištěné grafiky, tapisérií a architektonických návrhů tohoto umělce.

Další dvě patra jsou věnována příležitostným výstavám.

V přízemí je kavárna, restaurace a obchod se suvenýry.

Kunst Haus Wien

Adresa: Untere Weißgerberstraße 13, mapa

ze Schwedenplatz (U1) tramvají č. 1 do zastávky Radetzkyplatz a cca 400 m pěšky

  • Otevřeno denně 10 – 18 h
  • Vstupné (stálá expozice i výstavy) dospělí €12, rodina €22

Audioguide za €3 pouze s německým nebo anglickým výkladem

Nedaleko Kunst Haus je řada tzv. Hundertwasserových domů a při plavbě na Dunajském kanálu zahlédnete určitě Hundertwasserem zkrášlený teplovod Spittelau. Chcete-li zahlédnout slavnou budovu teplárny, jeďte od Kunst Hausu nebo z Ringu tramvají jedničkou do zastávky Liechtenwerder Platz. Odtud je to už jen kousek pěšky, odkaz na mapu.

Dvorek Hundertwasserova domu

Dvorek Hundertwasserova domu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *