Itinerář neobvyklé procházky po nejstarších místech

Jste ve Vídni už druhý nebo třetí den a císařských komnat, přebohatých sbírek a imperiálních paláců už jste sytí? Nebo jste tu už poněkolikáté a nechce se vám chodit pořád po stejných místech? Berte tento itinerář jako inspiraci k procházce nejstarším centrem Vídně, kolem míst zajímavých v současnosti i minulosti. Podíváme se na drobnosti v terénu, které by vám jinak možná ušly a vyhneme se organizovaným davům, ale zároveň se nepřipravíme o to nejhezčí, co můžete ve Vídni vidět. Abychom nebloudili, text obsahuje odkazy do map Google.

Ne, za jeden den se nedá stihnout všechno, ale dá se plánovat tak, aby výlet neměl hluchá místa, abyste nikde nebloudili a neměli večer pocit, že jste nic neviděli.

Vyjdeme od nejdůležitější rakouské katedrály, dómu sv. Štěpána. Stephansplatz leží přesně uprostřed města, dostanete se tam naprosto bez problémů metrem U1 a U3, cesta z Hauptbahnhof i ze stanice Stadion, kde se vystupuje ze žluťáku trvá asi 15 min. Tady máte možnost prohlédnout si katedrálu (podrobnosti o ní v kapitole Stephansdom) a její okolí. Náměstí Stephansplatz opusťte pasáží v čísle 6, kterou projděte na konec do ulice Wolzeile, rovně přes ulici je vchod do další útulné pasáže a tou se dejte, povede vás kolem restaurace Figlmüller až na náměstí Lugeck, kde stojí pomník vynálzce knihtisku Johanna Guttenberga.

Vídeň_Pomník J. Guttenberga
Vídeň Pomník J. Guttenberga

Za pomníkem trasa pokračuje stejným směrem, uličkou Köllnerhofgasse až na Fleischmarkt. Tam se obraťte doprava a po padesáti metrech budete stát na malém plácku před barevným a neobvyklým kostelem byzantského vzhledu. To je Griechenkirche, řecký kostel (viz kapitola Kostely starého města). Vstupte, předsíň kostela i samotný prostor chrámu se vám budou líbit.

Nejstarší restaurant ve Vídni
Nejstarší restaurant ve Vídni, Griechenbeisl a vchod do obytné gotické věže

Až si kostel prohlédnete, zabočte do úzké uličky vedle něj vlevo. Budete procházet průchodem kolem dveří do gotické obytné věže. Bývá někdy přístupná, ale prostor je soukromý a nemá otvírací hodiny. Restaurace, kolem které budete procházet, je nejstarší restaurace ve městě - Griechenbeisl. Byla prý založena už roku 1447. Nacházíte se teď ve středověké zástavbě, ulička Hafnersteig se svými schody a průchody jakoby vypadla ze Stínadel. Jděte pak západním směrem uličkami Griechengasse, Rottenturmstrasse a Seitenstettengasse až k nejstaršímu vídeňskému kostelu, Ruprechtskirche (viz kapitola Kostely starého města). Procházíte právě místy, kterým se říká Bermudadreieck (Bermudský trojúhelník). Název vymysleli za účelem společné propagace majitelé místních barů a všimněte si, že je tu opravdu jeden vedle druhého. No nic, nechceme tu ztroskotat. Jdeme za historií, do starobylého kostela sv. Ruprechta.

Nejstarší kostel, sv. Ruprecht
Nejstarší kostel, sv. Ruprecht

Udělejte ještě pár kroků do uličky Sterngasse, uvidíte ve výklenku na fasádě domu zasazený zvláštní kámen. Text na pamětní desce vysvětluje, že jde o tureckou munici z doby obléhání Vídně Turky v roce 1683. Až sem dostřelili z Leopoldstadtu.

Turecká munice z obléhání Vídně v roce 1683
Turecká munice z obléhání Vídně v roce 1683

Ulicí Judengasse se obracíme k jihu směrem na Hoher Markt. Příjemné náměstí se zástavbou z minulého století na první pohled neprozrazuje, že se stále nacházíme v místech nejstaršího osídlení města. V rohu náměstí zvedněte oči k mostku mezi domy, jde o secesní orloj Ankeruhr. Na něm defiluje dvanáct významných postav rakouské historie: římský císař Markus Aurelius, císař Karel Veliký, vévoda Leopold VI., básník – minesengr Walther von der Vocelweide, král Rudolf Habsburský, mistr Hans Puchsbaum (stavitel katedrály sv. Štěpána), císař Maxmilián, purkmistr Johann Andreas von Liebenberg (obránce Vídně při 2. tureckém obležení), hrabě Ernst Rüdiger von Starhemberg (velitel vídeňské vojenské posádky při obležení Turky), princ Evžen Savojský, císařovna Marie Terezie a hudební skladatel Joseph Haydn. Orloj hraje obvykle třikrát denně - v poledne a během adventu ještě v 17 a v 18 h, v letní sezoně se časy mění. Na Hoher Marktu stojí uprostřed nádherná kašna z r. 1732, Svatební (také Josefova) kašna (Vermählungsbrunen/ Josephsbrunnen), dílo nám dobře známého Fischera z Erlachu. Má připomínat svatbu Josefa a Marie, Ježíšových rodičů. Pod náměstím se při archeologických průzkumech našly zbytky římského tábora Vindobonna a ty jsou spolu s dalšími nálezy zakomponovány do expozice Römermusea, zde na náměstí.

Ankeruhr
Ankeruhr

Začíná být čas na kávu. Je lákavé prohlédnout si město z výšky. K tomu jsou jak stvořené kavárny na střechách a v posledních patrech domů. Vídeň jich má hodně a k jedné přímo v centru to teď nemáme daleko. Z jižního rohu náměstí (proti Ankeruhr) vyjděte ulicí Lichtensteg. Vpředu proti vám se opět objeví socha Guttenberga, až k ní ale nepůjdeme. Na rohu hlavní ulice Rotenturmstrasse (č. 15) je vchod do hotelu Lamé. Pokud je na to jen trochu počasí, dejte si kávu v posledním patře, na střeše hotelu. Odsud je parádní výhled na Stephansdom a centrum.

Je-li čas na lunch a máte-li chuť na klasiku, je deset minut chůze odsud v jedné ulici dvojice podniků, z nichž každý má své renomé. V jedné odbočce ze známé luxusní nákupní třídy Graben - Dorotheergasse jsou proti sobě Kafé Hawelka, kde si pochutnáte na obrovských buchtách s povidly a naproti bufet Trzesniewski, vyhlášený malými chlebíčky s výbornými pomazánkami v milionech variací. Jméno Trzesniewski je pro německá mluvidla jen obtížně vyslovitelné a tak vězte, že slogan podniku “Die Unaussprechlich Guten Brötchen” (Nevýslovně dobré chlebíčky) je milý vtip.

Z ulice Graben k bufetu Trzesniewski
Z ulice Graben k bufetu Trzesniewski

Dalších cca 45 minut doporučuji věnovat Kapucínské kryptě. Přečtěte si kapitolu o císařských pohřbech a pokud vzbudí vaši zvědavost, dojděte se podívat na Neuer Markt do císařské hrobky. Je to 200 m od Stephansplatz ulicí Seilergasse. Na Neuer Markt si prohlédněte velkolepou fontánu Donnerbrunnen z roku 1739. Nahé postavy jsou alegoriemi přítoků Dunaje (mmch velmi častý námět vídeňských kašen a sousoší – další např. před Albertinou nebo na náměstí Freyung, kašna před budovou parlamentu aj.).

Kašna Donnerbrunnen
Kašna Donnerbrunnen

Cítíte-li únavu, můžete jet z Neuer Markt autobusem 2A čtyři krátké zastávky do Herrengasse. Autobus zastaví před Ferstel Palais, a vy ho kolem Kafé Central obejděte a vstupte do pasáže. Ocitnete se rázem někde v roce 1900. V pasážích tohoto a sousedního paláce Harrach jsou obchody a kanceláře, útulné kavárny, restaurace a nádherná kašna, Donaunixenbrunnen.

Náměstí Freyung
Náměstí Freyung

Zbývá ještě nějaký čas? Od paláce Ferstel se uličkou Landhausgasse dostanete ke kostelu Minoritenkirche. Tato neobvyklá stavba, jejíž základní kámen položil Přemysl Otakar II. si zaslouží pozornost. Více je uvedeno v kapitole Kostely starého města. Tam také hledejte další inspiraci pro toulky po Innerstadt.

Příjemnou zábavu a hezký výlet!