Zoo Schönbrunn

Návštěva zoologické zahrady je perfektní půldenní náplň zvlášť když jste ve Vídni s dětmi. Vídeňská zoo v Schönbrunnu (Tiergarten Schönbrunn) není tak rozlehlá a je tím pádem mnohem útulnější, než třeba pražská zoo. Zdaleka se tu tak nenachodíte a přitom tu uvidíte přes 700 druhů zvířat včetně těch nejatraktivnějších.

V současnosti jsou největším lákadlem dvojčata pandy velké narozená v srpnu 2016.
Pod tímto odkazem si můžete pustit 90vteřinové video z prvního roku jejich života 🙂

Kromě panďat jsou tu k vidění sloni, svůj pavilon ORANG.erie tu mají orangutani, výborně vyřešené je pozorování ledních medvědů (vidíte je i při plavání pod vodou). Zbrusu nový je pavilon žiraf, kterým z ochozu zimní zahrady koukáte do očí. Pak tučňáci, lachtani, tygr ussurijský… A víte, co je ještě roztomilejší, než surikaty? Přece mláďata surikat!

K zahradě jezdí vyhlídkový vláček, podrobnosti viz kapitola Schönbrunn.

Vídeňská zoo (zapsaná na seznamu UNESCO) je nejstarší na světě. Založil ji císař František Štěpán (manžel Marie Terezie) a otevřena byla roku 1752. Z roku 1759 pak je ústřední budova celé zahrady, pavilon, v němž je nyní restaurace.
První slon se zde zabydlel roku 1770, poté vlci a medvědi. Původně byla zahrada vyhrazena jen císařskému dvoru, až roku 1778 byl zvěřinec o nedělích zpřístupněn „slušně oblečeným osobám“ z řad veřejnosti.
Kolem roku 1800 už byla zahrada otevřena denně a silně nabírala na popularitě jak mezi Víděňany, tak v řadách zahraničních hostů. V roce 1835 daroval egyptský vyslanec dvoru pár žiraf a ty tak ovlivnily veřejný život, že žirafí vzory pronikly do módy, dostaly se na nádobí a prý se prodával i žirafí parfém (!?).

Příchod je nejsnadnější od stanice metra U4 Hietzung branou Hietzinger Tor. Další možnost je přímo ze zahrady u zámku Schönbrunn.

Pokud jedete autem, zaparkujte na některém z parkovišť, která doporučujeme v kapitole Praktické tipy.

  • Otevřeno je denně od 9 do 16,30 až 18,30 h podle sezony.
  • Celodenní vstupné dospělí €20, děti 6 – 19 let €10, děti do 6 let zdarma.
  • Děti do 14 let musí přijít s dospělým doprovodem.
  • Je zakázán vstup se psy.

A teď na nákupy!