Památky

Většina vídeňských zajímavostí je soustředěna v Innerstadt, tak se říká starému městu, vymezenému okružním bulvárem Ringstrasse. Ve stejnojmenné kapitole si přečtěte o jednotlivých budovách, které kolem Ringu stojí: Rathaus, Burgtheater, Staatsoper…, víte, že některé si můžete prohlédnout zdarma?
Jistě budete chtít navštívit císařské rezidence. V kapitolách Hofburg a Schönbrunn se dočtete podrobnosti o expozicích, kdy je otevřeno, jak si koupit lístky z pohodlí domova a vyhnout se frontě.
S krásou císařských paláců může směle soupeřit Belvedere, zámek prince Evžena Savojského. Přečtěte si, čím byl princ Evžen pro Habsburky nepostradatelný, jak s ním souvisí rčení o císaři chudším poddaného a co je v Belvederu dnes.
Svůj dojemný příběh o velké lásce má Albertina, palác v sousedství Hofburgu. Pro sebe a své skvostné umělecké sbírky si toto sídlo vybudovali Marie Kristina a Albert, vévoda Sasko–Těšínský. Nezapomeňte si přečíst o jejich spletitých osudech a fascinujících uměleckých sbírkách, které stojí za vidění i kdybyste o výtvarném umění nevěděli vůbec nic.
Uprostřed starého města stojí nejvýznamnější rakouská katedrála, přečtěte si o ní v kapitole Stephansdom. I když je dominantní, není jediným vídeňským svatostánkem a ty další jsou neméně zajímavé. O zajímavostech kostelů v Innerstadt se dočtete v kapitole Vídeňské kostely.
Při toulání starým městem nezapomeňte na Císařskou hrobku. Najdete ji na Neuer Markt. Určitě ve vás probudí zvědavost zajímavosti o habsburských pohřebních rituálech, seznáte, že jen tak obyčejně uložit mrtvé tělo do rakve a zahrnout hlínou bylo dobré leda tak pro plebs.